regresyon

REGRESYON (Geçmiş Yaşam) Terapisi

Regresyon nedir ?

Regresyon kişilerin bilinçaltında bulunan  zihinsel blokajların sebeplerini bulmalarına ve geçmişteki travmaları ortadan kaldırmasına yardımcı olur.

Regresyon terapisi  kaynağa inme, geçmişe gitmek demektir. Bir diğer anlamı gerileme, çocukluğa inme ,Geçmiş yaşam terapisi diyebiliriz

Regresyon terapisi ne işe yarar?

Aslında tüm geçmişin yüklerinden kurtulmanızı sağlayabilir. Çünkü şu an yaşadığımız psikolojik sorunların kökeninde geçmişte yaşadığımız olumsuz anı ve travmalar, çözümleyemediğimiz çatışmalar yer almaktadır. Bu çatışmaların bazılarını hatırlarız, bazılarını ise bilinçaltında atar ve hatırlamayız.
Çözemediğimiz olumsuz bütün travmalar anılar bize şu an yaşadığımız tüm anlarımızda soruna yol açar,bize yük olarak kalır ve şu anki ilişkilerimizi etkiler.

Regresyon terapisi nasıl uygulanır?

Bu terapi yönteminde terapistler, danışanın geçmişte yaşadığı bazı önemli anıların bilinçaltında şimdiki yaşanılan sorunlara sebep olduğunu  düşünür. Tabi bu durum yaşanılan her  sorun için geçerli değildir. Özellikle fobiler,  korkuları, depresyon, anksiyete ve diğer durumlarda etkili olduğu düşünülür.

Regresyon terapisi, geçmişte yaşanılan olumsuz iz bırakan anıları hipnoz veya benzeri yöntemlere hafızadan silmek değil, yaşanılan bu anıların bilinçaltımızda meydana getirdiği olumsuz izlerini ortadan kaldırmaktır. Anılar hafızadan silinmez ancak kişide uyandırdığı duygular hafifletilir ve neden olduğu psikolojik problem tedavi edilir. Bu terapi türünün uygulanması uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir